Wspaniały Pies

Nie zabieraj psa na paradę

Odświeżam temat z czasów protestów. Także w przypadku parady, zostawienie psa w domu jest lepszym pomysłem, niż zabranie go na marsz. Hałas, gorąc i ogólny natłok bodźców nie czynią parady środowiskiem przyjaznym dla psa. Pies może też zostać nadepnięty czy oberwać jakimś rekwizytem.

Od razu odpowiem na pytania, które mogłyby się tu pojawić:

Mój pies potrzebuje socjalizacji, czy parada nie będzie dobrym miejscem, by go oswoić?

Absolutnie nie! Socjalizacja to nie wrzucanie psa od razu na głęboką wodę. Wprowadzenie psa w takie natężenie bodźców będzie się zaliczało do tzw. ZALEWANIA, które jest nieprzyjemne dla zalewanego i skuteczne jedynie, jeżeli przetrzymamy zwierzaka do całkowitego wycieńczenia i w końcu “zaakceptowania” (wygaszenia) warunków, w jakich się znalazł. Wyciągnięcie psa “za wcześnie” spowoduje, że zapamięta sobie to środowisko jeszcze gorzej, ponieważ przeżył ogromny stres.

Poprawną socjalizację, która nie będzie przykra dla psa przeprowadzamy z wykorzystaniem ODWRAŻLIWIANIA, czyli stopniowego wprowadzania bodźców i podnoszenia ich “natężenia” dopiero, jak psiak ogarnia już dany poziom.

Poprawną socjalizację, która nie będzie przykra dla psa przeprowadzamy z wykorzystaniem ODWRAŻLIWIANIA, czyli stopniowego wprowadzania bodźców i podnoszenia ich “natężenia” dopiero, jak psiak ogarnia już dany poziom.

Jeżeli psiak jest już dobrze zsocjalizowany, ale chcemy, żeby był gotowy na wszystko, to ok, zabranie go w takie miejsce może mieć sens. Wciąż, powinniśmy to robić z głową, czyli nie zabieramy psa po prostu jako towarzysza marszu, a układamy wcześniej plan oswajania itp.

Mój pies źle znosi zostawanie samemu

Poza oczywistym sygnałem, że czas wybrać się do psiego specjalisty, dalej jestem za tym, by nie zabierać psa na paradę i zapewnieniu mu na ten czas opieki.

Mój pies nie ma problemu ze zgiełkiem

Nawet jeżeli pies nie boi się niczego, to taki natłok wrażeń będzie dla psa wycieńczający. Przechadzka po asfalcie, w gorącu, w tłumie ludzi nie byłoby też zajęciem, które pies by wybrał, gdyby mógł.

Mam nadzieję, że powyższe argumenty przekonają was do pozostawienia psiaków w domu, widzimy się na paradzie!

Autor:

Data publikacji:

Kategorie:

[genre]

Czytaj również:

Odświeżam temat z czasów protestów. Także w przypadku parady, zostawienie psa w domu jest lepszym pomysłem, niż zabranie go na marsz. Hałas, gorąc i ogólny natłok bodźców nie czynią para