tel. 796 780 253     e-mail: kontakt@wspanialypies.pl

Ukłon – jak nauczyć tej sztuczki

 w kategorii 
Luty 23, 2018

Ukłon to bardzo fajna i prosta sztuczka. Zwykle nauka nie zajmuje więcej niż kilka sesji. Można ją też w ciekawy sposób urozmaicić!

Przygotowanie

– pies powinien znać koncept klikera lub innego markera (więcej o markerach tutaj)

Sesje powinny być krótkie (5-10 min) i przebiegać w pozytywnej atmosferze. Każdy etap rozbijaj na małe kroki i powtarzaj je przynajmniej kilka razy, tak by pies pewnie wykonywał oczekiwaną czynność. Jeżeli przestaje wam się udawać, cofnij się o krok i wolniej podnoś kryteria. 

Krok 1 – skonstruowanie przeszkody

Skonstruuj taką przeszkodę (może być np. miotła oparta o fotele lub krzesło), pod którą pies będzie musiał się wsunąć, żeby zabrać smakołyka. Zachęć psa trzymanym w dłoni przysmakiem do wsunięcia się pod barierę. Klikaj i nagradzaj za coraz niższą pozycję łokci, aż w końcu za łokcie dotykające ziemi. Powtarzaj tak długo, aż pies będzie za każdym razem w pełni opierał się na łokciach. Jeżeli pupil kładzie się zamiast kłaniać, rozbij obniżanie przodu na więcej etapów, by klikać tylko w momencie, w którym zad jest dalej w górze.

Krok 2 – dodanie ręki

Owiń ręką barierę i powtórz poprzedni krok. Gdy pies będzie pewnie odpierał się na łokciach po naprowadzeniu pod twoją rękę, przejdź do następnego kroku.

Krok 3 – usunięcie przeszkody

Zabierz przeszkodę i wystaw rękę w tym samym miejscu, w którym wcześniej owijała barierę.  Pod ręką sprowadź psa do ukłonu. 

Powodem dla którego nie polecam zaczynać od samej bariery w postaci ręki jest fakt, że pies który zna takie komendy jak leżeć, czy głowa pod oparciem najprawdopodobniej będzie próbował się kłaść albo oprzeć się o nią. Kroki z przeszkodą ułatwiają nam przekazanie psu, o co nam chodzi.

Krok 4 – uproszczanie gestu 

Przy każdym powtórzeniu, co raz luźniej wystawiaj rękę i klikaj za ukłony, aż w końcu nie będziesz jej w ogóle podnosić. Pies powinien się kłaniać na sam gest sprowadzający do ukłonu. W ręce nie musisz już trzymać smakołyka, pies powinien reagować na samą dłoń.

Krok 5 – zamiana gestu na komendę słowną

Zanim zrobisz gest naprowadzający na ukłon, wypowiedz komendę słowną, mniej więcej sekundę wcześniej. Powtarzaj, powoli upraszczając gest. Niech gest będzie co raz bardziej niemrawy, a jeżeli pies ukłoni się zanim naprowadzisz go dłonią, sowicie go nagródź. Powtarzaj aż do pełnego utrwalenia.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz, by pies wykonywał sztuczkę w różnych miejscach, musisz ją wpierw uodpornić na zmienne warunki środowiskowe, ćwicząc w innych pokojach, na dworze, w obecności znajomych. W nowym otoczeniu zawsze cofaj się kilka kroków – zaczynaj np. od bariery w postaci wystawionej ręki.

Wariacje:

Pupa – stolik

Poproś psa o ukłon i klikaj za pozostawanie w pozycji. Stopniowo wydłużaj czas pomiędzy kliknięciami. Zacznij wstawać i klikaj, jeżeli pies nie podąża za tobą. Zrób kółko na około psa. Dotknij jego zadu, szybko klikając za pozostawanie nieruchomo. W końcu możesz spróbować kłaść różne rzeczy na zadzie, nagradzając go za pozostawanie w pozycji.

Głowa na podłodze

Pies powinien na komendę kłaść głowę na otwartej dłoni, Poproś pupila o oparcie brody na ręce, gdy ten będzie w pozycji ukłonu. Oczywiście nagródź psa, jeżeli mu się to uda. Stopniowo układaj rękę niżej i niżej, aż w końcu wierzch twojej dłoni będzie stykać się z podłogą. Następnie wyciągaj dłoń co raz dalej od psa, tak by pole styku twojej ręki i brody psa malało za każdym razem. W końcu głowa psa powinna leżeć na podłodze, a ty stopniowo wycofuj gest, dodając wcześniej komendę słowną.

Taczka

Najfajniej wygląda właśnie z głową położoną na ziemi. Zachęć psa do wysunięcia się do przodu, układając smakołyk troszkę poza jego zasięgiem, by się do niego przysunął. Stopniowo zwiększaj dystans. Analogicznie wycofuj gest z poprzednim dodaniem komendy.

No Responses

    Leave a Reply

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *