tel. 796 780 253     e-mail: kontakt@wspanialypies.pl

Pies boi się fajerwerków – głaskać czy nie głaskać?

grudzień 30, 2018

Sylwester już jutro, więc na Facebooku wyświetla mi się sporo różnego rodzaju porad dotyczących postępowania z psem w tym trudnym dla niego czasie. Większość z nich jest bardzo przydatna – puszczanie muzyki strachliwym psom, konsultacja z weterynarzem w celu dobrania leków uspakajających, unikanie spuszczania psa ze smyczy. Jest jednak jeden wyjątek – zalecenie, żeby nie „pocieszać” psa głaskaniem, smakołykami, przytulaniem itp. 
Skąd się wzięło przekonanie, że takie czynności mogą zaszkodzić? Prawdopodobnie z rozumowania, że skoro możemy wzmocnić zachowania nagrodami, lęk też można w ten sposób nagrodzić. Lęk jest jednak emocją, nie zachowaniem i zasady wzmacniania zachowań się do niego nie aplikują! Nie można wzmocnić negatywnej emocji pozytywnym bodźcem. Czy gdy ktoś się źle czuje, np. po przeżyciu traumy czy rozstaniu, wszyscy się od niego odwracają? Oczywiście, że nie. Przytulanie, prezenty, obecność bliskich – te wszystkie zabiegi pomagają zlęknionej i smutnej osobie poczuć się lepiej.

Być może przekonanie, że można wzmocnić lęk wynika też z zachowania psów, którym pomagają właściciele – te w chwili słabości mogą zabiegać o uwagę i trzymać się właściciela, sprawiając wrażenie bardziej zlęknionych. Szukają jednak one po prostu wsparcia, które wcześniej otrzymały i które im pomogło ? Jeżeli nasz pies tak się zachowuje, oznacza to, że udało nam się wcześniej go przynajmniej odrobinę udobruchać.

Jedyną rzeczą w tym całym „pocieszaniu” jakiej faktycznie mogłabym odradzać, to zachowywanie się w sposób sugerujący, że my też się boimy. Nadmierne „ojojanie” i robienie z igły widły mogą sprawić, że nasz pies uzna swój lęk za zasadny, skoro my, ich przewodnicy, też się denerwujemy. Wciąż jednak jest to lepsze niż całkowite odwracanie się od psa, które może tylko spotęgować stres naszego podopiecznego.

Mam nadzieję że ten tekst udowadnia, że zlęknione czworonogi można głaskać i przytulać (o ile oczywiście to lubią). Na pewno będą za to wdzięczne!

***

Życzymy z Ezrą miłego i bezpiecznego sylwestra ? Do zobaczenia w Nowym Roku

No Responses

    Leave a Reply

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *